Jak na balkonové rostliny

Při zazimování balkonových rostlin dělá celá řada jejich majitelů opakovaně tyo chyby :

  1. Z balkonu rovnou do obýváku Přenesli jste rostlinky ze studeného a větrného balkonu do přetopené místnosti a myslíte, že jste je zachránili. Naopak. Velké teplotní výkyvy rostliny nesnesou a jara se už nedočkají. Proto je přemístěte do chladné místnosti, nejlépe na chodbu, prosklenou verandu či zimní zahradu.
  2. Ne každý sklep je ideální. Mnnoho pěstitelů má zazimování spojeno s tmavým chladným prostorem, jakým je sklep. Jenže ten nemusí úplně vyhovovat. Sklep by měl mít pro přezimování květin okno, aby květiny mohly vegetovat. Zcela nevhodné jsou panelákové sklepy.
  3. Bez kontroly a sestřihu.Než rostliny zazimujete, zkontrolujte je. Choroby a škůdci, které neodstraníte, se totiž během zimy rozmnoží a kromě samotné rostliny napadnou i další balkonovky. Na jaře budete kupovat kompletně novou výsadbu. I v průběhu zimy kontrolujte stav květin. Před zazimováním balkonovky sestřihněte. Seřízněte je asi na 12 až 15 centimetrů; záleží na druhu, množství oček, celkovém stavu rostlin i na teplotě, při které budete rostliny přezimovat. Odstraňte všechny suché listy i část zdravých listů tak, aby rostlina byla připravena k odpočinku. Pak očistěte povrch substrátu od všech rostlinných zbytků a odřezků, které by mohly zahnívat.
  4. Zbytečné množství zálivky. Záálivku výrazně omezte, jinak začnou rostliny uhnívat.
  5. Špatný start na jaře. Na  jaře přesaďte rostliny do většího květináče a začněte přihnojovat. Během vegetačního klidu hnojiva zcela vynechte, přijde na ně řada právě až začátku března.  

Jak si vybrat z velké nabídky balkonovek ?
  • Zajímejte se především o to, jaké rostlinky se hodí právě do těch podmínek, které jim vy můžete poskytnout.Balkónové rostliny jednoduše a bez kompromisů vybírejte a nakupujte podle toho, kam je chcete umístit, tedy podle konkrétního stanoviště. Důležitá je i poloha lodžie, balkonu či terasy.
  • Na slunných místech se skvěle vyjímají nejen dobře známé balkónovky jako jsou muškáty, petúnie a sporýše neboli verbeny. Také drobnokvěté minipetúnie (Milion bells) či ostruhatka (Diascia) se rozrostou v bohatě kvetoucí koule. Vějířovka (Scaevola) tvoří modré lampiony květů, dvouzubec (Bidens) zase zlatožluté.
  • Na slunci se bude dařit i osteospermu, vitálce, molici, surfínii, gazánii, kopretinám nebo bacopě či lobelkám. Krásná je i všelicha se sedmikráskovitými květy v barvě modré, růžové nebo bílé. V každém případě počítejte s dostatečnou zálivkou, protože rostliny na slunném stanovišti rychleji vysychají.ostliny vhodné i do polostínu, tedy například na východ nebo západ, jsou petúnie, lobelky, vitálky, ostruhatky a verbeny.
  • Rostliny na sever a do stínu sice nenabízejí takovou šíři možného výběru, ale i tak dokáží tyto rostliny svými sytými barvami prozářit stinný kout působící ponuře.
  • Ve stínu sice většina rostlin nekvete tak bohatě jako na slunci, existují ale i výjimky. Například  netýkavky (Impatiens), fuchsie  a begonie (skupina Semperflorens – malé begonie s vláknitými kořeny, nebo hlíznaté druhy s velkými barevnými květy). Zajímavě působí i rostliny s nápadnými listy, jakou jsou kapradiny, hosty, břečťan nebo bakopa. Truhlíky plné barev a tvarů

Jak správně pečovat o balkonové rostliny
  1. Správný substrát rozhoduje o úspěchu Základním předpokladem pro zdárný růst v omezeném množství půdy je substrát dostatečně vzdušný, ochotně absorbující zálivkovou vodu a stabilizující výkyvy v hnojení dostatečným množstvím jílu, který zároveň brání také příliš rychlému vysychání.
  2. Vody tak akorát. Pro rostliny je zálivková voda sice důležitá, ale všeho moc škodí. Pokud používáme samozavlažovací truhlíky, je třeba zalévat ze začátku sezony shora, teprve později, někdy v polovině června, jsou rostliny schopny zásobovat se samostatně pomocí knotů.
  3. Kondicionér pro rostliny.Už několik let se na našem trhu prodává půdní kondicionér (sorbent), který se přimíchává do půdy při výsadbě. Speciální látka dokáže při zálivce absorbovat vodu (nabobtná jako houba) a poté ji postupně uvolňovat. Zejména v době, kdy kořeny rostlin zaplní celou nádobu, pomůže kondicionér zajistit rovnoměrnou distribuci vody.
  4. Pravidelné hnojení. Ideální je kapalné či rozpustným hnojivem při zálivce, například hnojivy z řady Kristalon. Pro většinu druhů je optimální jedna hnojivá zálivka týdně s koncentrací 0,1-0,2 procenta na litr vody, nejlépe dešťové. Čím jsou rostliny bujnější, tím je potřeba hnojit více, stejně tak přidáme hnojiva v obdobích, kdy hodně prší a voda nám ze substrátu vyplavuje potřebné živiny.
  5. S dlouhodobým hnojivem opatrně. Kdo nechce myslet na pravidelné hnojení, může při výsadbě přidat do půdy speciální granule, které uvolňují živiny v nich obsažené v průběhu celé sezony.
  6. Pozor na nezvané hosty. U letniček a balkonovek se obvykle setkáváme s běžnými škůdci, jako jsou mšice a molice, jejichž identifikace nedělá většině pěstitelů problémy, stejně tak jako jejich likvidace vhodným postřikem. Někdy se ale mohou vyskytnout i svilušky či třásněnky a zde už je rozpoznání napadení pro laika složitější.
  7. Optimální umístění S nevhodným umístěním květin na místech s přílišnou vzdušnou vlhkostí a nízkou cirkulací vzduchu bývá spojeno napadení plísní šedou, padlím či houbovými chorobami.
  8. Když je kráse konecKaždá květina má tendenci vytvářet po odkvětu semeníky. Tvorba semen však rostliny zbytečně vysiluje, takže méně kvetou. Zejména petúnie, kopretiny a některé muškáty je třeba odkvetlých květů zbavovat a podpořit tak novou násadu poupat.
  9. Všudypřítomný plevelPokud jsme pro výsadbu místo baleného substrátu použili kompostovou zeminu, budeme pravděpodobně muset bojovat také s plevelem, jehož semena se mohou v kompostu vyskytovat.
  10. Kvetení ve vlnách . Některé květiny prostě ve vrcholném létě nekvetou. Nedělejte si z toho ale hlavu - jsou to druhy, které při vysokých teplotách nezakládají květy. Za trpělivost se vám odmění zase v září a obvykle vydrží kvést až do pozdního podzimu.

 

Spolupracujeme :