Prořezávka ovocných stromů

Za správnou úpravu vás stromy odmění větší úrodou, ty starší pak žádoucím zmlazením.
Správná prořezávka stromů je doslova alchymií a neexistuje na ni univerzální recept. Podstatou správného prořezání je zásada, aby podle typu dřeviny člověk vysledoval, co právě potřebuje. Je třeba zkušenostmi pochopit, kde ten který strom nejvíce plodí a tomu přizpůsobit i řez. Ten má v podstatě pomoci tomu, aby se strom zbavil větví, které nijak nepřispívají produkci ovoce.
Krok za krokem

  1. Tvar stromu by se měl během jeho růstu tvarovat tak, aby hlavní větve nerostly pod sebou, ale aby pravidelně vyplnily celý objem koruny. Tomu by měl být podřízen i plán prořezu.
  2. Když strom odmítá "poslouchat", není problém říznout větev tak, aby alespoň dodatečně vytvořila "odbočku" a splnila tak vaši představu.
  3. Hlavní větve u ovocných stromů je třeba směrovat do vodorovné polohy. Pak pomaleji rostou a lépe nasazují na plod. U mladých stromků si lze pomoci i tak, že se větve zatíží nebo dokonce přiváží, strom se přizpůsobí a vytvaruje podle vašeho přání.
  4. Řez by měl být tak šikmý, aby po uzdravení po několika letech téměř splynul s původní větví.
  5. Srovnání špatného a správného řezu. Tam, kde se řeže do špalíčku, nemá strom tolik hojivých látek. Mohlo by dojít ke hnilobným procesům, které nakonec mohou vést k uschnutí celé větve.
  6. Starý zanedbaný strom se nepokoušejte zmladit najednou. Je lepší udělat to několikrát - rok po roce. V opačném případě strom najde tolik energie, že vyžene větve z každého očka, které najde. Prudce vzhůru rostlým větvím se říká vlci.
  7. Proč se vlastně stromy prořezávají? Nejenže se redukují neproduktivní odnože, ale strom se také prosvětlí, což omezuje vznik mechů a houbových chorob.
  8. Při prosvětlování je šance větve tvarovat tak, že se řízne nad očkem, které míří do volného prostoru. Tedy tam, kam nesměřuje žádná jiná větev.
  9. Základní pravidlo: při prořezu každého stromu se snažte udržovat rozumný poměr mezi jeho vzrůstem, vytvářeným hlavními větvemi, a jeho plodným obrostem.
  10. Štěpařský vosk by neměl chybět v žádném domě, kde se na zahradě ošetřují stromy. Urychluje hojení ran, řez se snáze zacelí.

Spolupracujeme :